Nowoczesne akumulatory żelowe - jak są zbudowane?

Produkowane obecnie akumulatory żelowe nie mają wcale nowoczesnej konstrukcji, ale i tak świetnie spełniają swoje zadanie.

Akumulatory pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. Dzięki nim możemy przede wszystkim jeździć samochodami, ale oczywiście to tylko jedno z wielu ich zastosowań. Są również bardzo ważne w wielu dziedzinach przemysłu. Ciekawym rodzajem są akumulatory żelowe, które dają jeszcze więcej możliwości, niż te stosowane powszechnie w autach. Ważnym zastosowaniem są również instalacje fotowoltaniczne, dla których akumulatory stanowią magazyn energii elektrycznej.

Akumulatory żelowe posiadają - jak sama nazwa wskazuje - żelowy elektrolit, który zawiera kwas siarkowy oraz krzemionkę. Ponadto w skład tych urządzeń wchodzą kolektory wykonane ze stopów ołowiu, ale nie zawierają one antymonu. Koniecznie trzeba jednak dodać, że są to akumulatory kwasowo-ołowiowe. Zastosowane jednak w nich materiały pozwalają na powszechne ich stosowanie.

Co prawda akumulatory żelowe powstały już w latach 60-tych ubiegłego wieku, ale nadal są powszechnie używane w wielu urządzeniach. Ich specyficzna budowa i zastosowane materiały sprawiają, że nie jest wymagane uzupełnianie elektrolitu, co jest bardzo wygodne. Są również niezwykle odporne na uszkodzenia, co w wypadku akumulatorów jest niezwykle ważną właściwością.

Na pewno więc akumulatory żelowe będą jeszcze bardzo długo używane. Ich budowa wcale nie jest skomplikowana, a zastosowane kilkadziesiąt lat temu rozwiązania okazały się ponadczasowe i nadal są stosowane w procesie produkcji tego typu urządzeń. Wydaje się jednocześnie, że coraz więcej urządzeń doskonale sprawdza się przy zastosowaniu dokładnie tego typu odpornych na czynniki zewnętrzne akumulatorów.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024