Samorozładowanie akumulatora - obniżone napięcie po magazynowaniu.

Akumulator sam się rozładował. Czy akumulator który traci napięcie jest uszkodzony? Zobacz dlaczego akumulator sam się rozładowuje i traci napięcie.

Akumulatory żelowe pozwalają na przechowywanie energii elektrycznej dzięki zachodzącym odwracalnym reakcjom chemicznym.

Tak jak pozostałe ogniwa chemiczne, nawet gdy akumulator nie zasila żadnego odbiornika, jego napięcie stopniowo spada. Dlatego nie można pozostawić akumulatora bez nadzoru na długi czas.

Problem ten dotyczy zarówno samochodowych akumulatorów rozruchowych jak, przemysłowych akumulatorów żelowych oraz ogniw litowych. Również baterie jednorazowe ulegają stopniowemu samorozładowaniu.


Prędkość samorozładowania

Intensywność obniżania się napięcia jest różna dla poszczególnych rodzajów ogniw. Dla akumulatorów żelowych oraz akumulatorów AGM, przechowywanych w temperaturze 20 stopni, można przyjąć samo-rozładowanie na poziomie 3% pojemności miesięcznie.

Na tej podstawie możemy szacować, że w pełni sprawny akumulator o pojemności 100Ah po miesiącu składowania zachowa 97% energii, natomiast po 6 miesiącach zostanie w nim około 80% ładunku.

Wykres samorozładowania akumulatora


Samorozładowanie a temperatura

Prędkość samorozładowania określana jest zazwyczaj dla temperatury 20 stopni C. Przy wyższych temperaturach, reakcje chemiczne zachodzą szybciej a co za tym idzie, akumulator ulega intensywniejszemu samorozładowaniu.

W temperaturze 40 st. C utrata ładunku następuje około trzykrotnie szybciej niż w 20 st. C.

Obnizona temperatura pozwala na spowolnienie tempa obniżania napięcia i utraty ładunku. W 5 st. C proces ten następuje około trzy razy wolniej niż w 20 st. C i aż 6 razy wolniej niż w 40 st.C.


Samorozładowanie w wysokich temperaturach

Prędkość samorozładowania określana jest zazwyczaj dla temperatury 20 stopni C. Przy wyższych temperaturach, reakcje chemiczne zachodzą szybciej a co za tym idzie, akumulator ulega intensywniejszemu samorozładowaniu.

W temperaturze 40 st. C utrata ładunku następuje około trzykrotnie szybciej niż w 20 st. C. Obnizona temperatura pozwala na spowolnienie tempa obniżania napięcia i utraty ładunku. W 5 st. C proces ten następuje około trzy razy wolniej niż w 20 st. C i aż 6 razy wolniej niż w 40 st.C.

Inne czynniki samorozładowania

Z przyspieszonym obniżaniem napięcia należy się liczyć w zapylonym, wilgotnym środowisku. Warunki takie sprzyjają przepływowi prądu pomiędzy biegunami akumulatora. Pomimo, że są to prądy o bardzo małym natężeniu, ich długotrwałe działanie ma znaczący wpływ na tempo rozładowywania się akumulatora.

Warunki składowania akumulatorów

W celu uniknięcia przyspieszonej utraty energii zgromadzonej w akumulatorze warto zapewnić odpowiednie warunki składowania:

  • obniżoną temperaturę, dodatnią, powyżej 5 st. C
  • brak wilgoci
  • czyste, pozbawione pyłów otoczenie

Skutki obniżenia napięcia akumulatora

W skutek samorozładowania elektrolit akumulatora staje się coraz rzadszy. W wyniku długotrwałego utrzymywania obniżonego napięcia, na płytach formują się coraz większe kryształki siarki.

W wyniku ładowania kryształy siarki są rozbijane i wracają do roztworu jednak im są większe tym trudniej to następuje.

W ekstremalnych przypadkach akumulator całkowicie traci pojemność: momentalnie się ładuje i tak samo szybko rozładowuje.

Jego rezystancja wewnetrzna wielokrotnie wzrasta. Pomimo prawidłowego napięcia po naładowaniu. W celu stwierdzenia stanu zuzycia konieczne jest przeprowadzenie pomiarów rezystancji wewnętrznej oraz próby pojemnościowej.

Regeneracja akumulatorów żelowych nie jest możliwa/opłacalna, taki akumulator nie nadaje się do użytku i wymagania wymiany.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024